Dell Inspiron 14 Plus 7441, Geekbench’te Snapdragon X Elite ile ortaya çıktı

Qualcomm, bilgisayar platformları için geliştirdiği Snapdragon X serisiyle pazarda yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yılın Ekim ayında tanıtılan Snapdragon X Elite işlemcisinden sonra, firma bu kez daha uygun fiyatlı bir model olan Snapdragon X Plus’ı duyurdu. Bu yeni çip, Intel, AMD ve Apple’ın M-serisi gibi köklü işlemci üreticileriyle rekabet etmeyi hedefliyor.

Son zamanlarda Snapdragon X serisi işlemcili laptoplar çeşitli performans testlerinde boy göstermeye başladı. Dell tarafından geliştirilen ve Geekbench test sonuçlarına göre Dell Inspiron 14 Plus 7441 modeli dikkat çekiyor. Bu model, sekiz çekirdekli birinci küme ve dört çekirdekli ikinci kümeye sahip Snapdragon X Elite (X1E80100) işlemcisi ile 3.42 GHz temel frekansta çalışıyor. Cihaz, 16GB RAM ve Windows 11 Pro işletim sistemiyle geliyor.

Dell Inspiron 14 Plus 7441, Geekbench’te Snapdragon X Elite ile ortaya çıktı

Tek çekirdekli ve çok çekirdekli testlerde sırasıyla 1,765 ve 4,367 puan alan Dell Inspiron 14 Plus 7441, Microsoft Surface 6 ve Samsung Galaxy Book 4 Edge gibi aynı işlemciye sahip diğer cihazlarla karşılaştırıldığında daha düşük çok çekirdekli performans sergiliyor. Bu durum, cihazın muhtemelen düşük güç ayarları veya yanlış test ayarları ile değerlendirildiğine işaret ediyor. Daha yüksek işlemci hızları, performansın artmasını sağlayabilir. Performans testlerini etkileyen birçok faktör olduğunu unutmamak gerekir.

Bu gelişmeler ışığında Lenovo’nun da geçtiğimiz ay Snapdragon X Elite işlemcili bir laptop modeli ile Geekbench’te yer aldığı görüldü. Bu, Qualcomm’un PC platformları için sunduğu Snapdragon X serisinin giderek daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştığını gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir